Proč je tak obrovská popularita úsporných uspořádání v podobě? Existuje alespoň několik důvodů, proč moderní uživatelé dychtivě sahají po minimalistických řešeních interiéru. Probereme je v tomto článku a také navrhneme, jak do svého domova vnést elegantní minimalismus, aniž byste utratili majlant za stylové vybavení. Užijte si čtení!
Začněme odpovědí na otázku, proč je o projekty navržené v této estetice tak velký zájem.
Zaprvé, vědomý ústup od aranžmá, které zahlcují barvami, množstvím doplňků a vzorů. To je obzvláště viditelné v interiérech navržených mileniály, generací narozenou mezi lety 1980 a 2000. Mnoho lidí vyrůstalo v domovech, kde dominovaly výrazné barvy (často zcela neslučitelné), nábytek z různých stylů, neohrabané nástěnné skříňky nebo dokonce všudypřítomné křišťálové cetky, tak charakteristické pro období PRL. Všechny tyto prvky dodávaly celku poněkud chaotický vzhled. V současné době se lidé odklánějí od nadměrného hromadění věcí. Oblibu získaly tlumené aranžmá, ve kterých je každý detail promyšlený a má specifickou funkci.
Je pravda, že se čas od času objevují vícebarevné interiérové trendy, jako jsou maximalistické projekty, nesenými v duchu dopaminového dekoru nebo eklektický glamour, nicméně hned po nich se do salonů opět dostává minimalismus. A to je na interiérovém designu to nejkrásnější - tato flexibilita a snadnost přizpůsobení stylu aktuálním preferencím uživatelů, kteří stále hledají, chtějí změnu, pěstují v sobě kreativitu a mají rádi interiérové experimenty.
Za druhé, minimální projekty velmi často jdou ruku v ruce se zájmem o životní prostředí. Snadný přístup k různým statkům vede lidi k menší sbírce, větší pozornosti věnované otázce ochrany přírodních zdrojů a větší ochotě sahat po předmětech vyrobených z přírodních materiálů.
Za třetí, zaměřujeme se na otevřené prostory uspořádané funkčně. Místo několika menších od sebe oddělených místností zařizujeme jeden obytný prostor – optimálně osvětlený, světlý, udržovaný v neutrálních barvách (bílá, béžová, šedá, módní odstín kašmíru, dřevo, antracit, barvy země, surový beton). Efekt „otevřenosti“ interiéru je umocněn působivým prosklením. Terasa se stává prodloužením obývacího pokoje a autentický pohled na zeleň kolem domu nahrazují obrazy visící na stěnách.
Minimalismus má mnoho podob. Lze jej kombinovat s jinými styly, ale určující znaky této estetiky zůstávají stejné, jak píšeme v další části článku.
Mezi základní předpoklady minimalismu v interiérovém designu patří:
Je však třeba zdůraznit, že minimalismus nemusí nabývat ultrastrohé podoby, kde vládne chlad a vizuální prázdnota. Skandinávský, jemný loft, eko, japandi a dokonce i boho styly mohou mít minimalistický nádech, protože minimalismus je víc než jen prázdný, téměř asketický prostor. Pro mnoho lidí je to životní styl a vědomý obrat k jednoduchosti ducha.
Hlavním předpokladem minimalismu je omezení počtu zařizovacích prvků v místnosti. Hlavní roli zde hrají vysoce kvalitní povrchové materiály, ušlechtilé textilie a elegantní design. Do aranžmá vnášíme pouze to, co potřebujeme. Vzdáváme se věcí, které jsou sice hezké, ale nepraktické. Zaměřujeme se na univerzální aranžmá, která obstojí ve zkoušce času a navíc budou ideálním základem pro následné projekty interiérového designu.
Minimalistický obývací pokoj v této sezóně potěší oko neobvyklými barevnými akcenty. Tlumenou barevnou paletu doplní výrazné designové prvky. Může to být červená stojací lampa s kovovým stínidlem, zlaté nohy RTV skříňky nebo výrazná poutavá grafika na zdi. Modulární nábytek s jednoduchým tvarem je módní, ale prostor je i pro doplňky s fantazijnějšími tvary, které jsou protiváhou tlumených barev, protože méně neznamená neefektivní.
Nebojte se do aranžmá zařadit přírodní materiály, včetně měkkých pohovek , křesel, pufů potažených vysoce kvalitními látkami. Dřevěné parkety, bambusový konferenční stolek, mramorové kuchyňské desky, to jsou jen některá z řešení, která nepřetíží dekor, zajistí funkčnost a vnesou do interiéru tu správnou atmosféru.
Minimalismu bez prázdnoty na stěnách a podlahách lze velmi snadno dosáhnout pečlivým sladěním prvků dekoru. Povrch stěny nebude působit stroze, pokud použijete správné materiály, které samy o sobě hrají dekorativní roli a zároveň dodávají aranžmá charakter. Mohou to být desky imitující beton, elegantní lamely nebo dokonce tapety s jemným vzorem. Skvěle vypadají mediální stěny s vestavěnou televizí, reproduktory nebo osvětlením.
Minimalistické designy vytvářejí moderní interiéry s elegancí, kde zábava spočívá v dovedném kombinování geometrických tvarů, neutrálních barev a zajímavých textur. Vezměte si například nástěnnou skříňku CALABRIA 14 v odstínu kašmíru. Jednoduchý tvar skříněk uspořádaných ve zvolené konfiguraci vypadá mimořádně stylově. Za bezúchytkovými dvířky můžete uložit spoustu věcí a na horní část komody s televizí můžete kromě televizoru vystavit dekorativní vázu, svíčky nebo jiné drobnosti. Při výběru doplňků do minimalistického interiéru dbejte na střídmost. Dekorací sice může být málo, ale mohou upoutat pozornost neobvyklým tvarem nebo barvou kontrastující s celým dekorem.
Ceníte si minimalismu v jemných interiérech? Objevte výhody elegantní komody RTV RADIUS. Tento jednoduchý kus nábytku je vybaven zlatými nohami s lesklou povrchovou úpravou. Drobné akcenty ve zlaté barvě se mohou objevit i na jiných místech v obývacím prostoru (zlatý svícen, lampa, hodiny). Tímto způsobem obývací pokoj trochu „oteplíte“ a dodáte mu eleganci.
Pozadí minimalistického uspořádání tvoří tlumené odstíny béžové, kašmírové, šedé a také nadčasová bílá. Další přední barvou, která se v tomto typu interiéru určitě bude hodit, je černá. Mluvíme o černém nábytku, doplňcích, a dokonce i celých stěnách natřených černou barvou. Dodají hloubku a skvěle vypadají v monochromatických kombinacích s bílou, kašmírovou a světle šedou.
Mezi materiály se uplatňují keramické dlaždice, kamenina imitující beton nebo kámen, ale i kov, dřevo a sklo (zejména skleněný nábytek, efektní prosklení). Exkluzivním doplňkem bude mramor, žula nebo velkoformátové slinuté křemenné desky. Ty se používají zejména v minimalistických designech, v nichž kuchyňské linky, pracovní desky, krb v obývacím pokoji a dokonce i celé podlahy a stěny vytvářejí esteticky ucelený monolit s minimálním počtem spár (klouby).
V loftové verzi interiéru se bude dobře hodit odhalená cihla a v aranžmá s boho nebo skandinávským nádechem pak proutí, ratan, mořská tráva, bambus. Možnosti jsou nekonečné a je jen na vás, jaký charakter váš minimalistický byt získá.
Nic „nezútulní“ aranžmá tak jako měkké, silné látky a teplá barevná paleta. Textilie pro moderní interiér by měly zdůrazňovat estetiku místnosti. Aby byl prostor stylově harmonický, stojí za to se postarat i o ten nejmenší prvek. Elegantní polštáře na pohovce s různými texturami, dekorace na stůl v podobě podtácků nebo běhounu a dokonce i ubrus v kuchyňském koutě ovlivňují vnímání celku. Nechte všechny tyto doplňky k sobě barevně ladit. Chcete-li interiéru dodat minimalistický styl, ukliďte kuchyňskou linku a police v obývacím pokoji. Schovejte nepotřebné drobnosti. Návrat i takový detail, jako je mycí prostředek stojící u dřezu. Nalijte ho z barevné nádoby do určeného dávkovače. Místo mnoha grafik, fotografií a obrazů na zdi zvolte jeden větší. Místnost tak bude působit mnohem prostorněji.
Jak provoní minimalistický interiér? Zařaďte do něj zelené rostliny, které fantasticky korespondují s strohostí minimalistických designů. Zelená uklidňuje smysly, dodává energii a navíc se hodí do jakéhokoli interiéru. Vytváří příjemné mikroklima, které napomáhá relaxaci.
Nábytek do obývacího pokoje – zejména čalouněný – vám umožní v mžiku proměnit téměř asketický interiér v oázu relaxace. Jedním z návrhů našeho obchodu je rohový model BRICK s funkcí spaní, pohyblivými opěrkami hlavy a kontejnerem na ložní prádlo. Teplý odstín čalouněného materiálu Caldo vytvoří atmosféru útulnosti. Dbejte také na příjemné textilie na dotek, jako je deka s hustou vazbou, polštáře ušité z buklé látky, sametové závěsy nebo koberec s delším vlasem. Všechny tyto prvky vám zajistí pohodlí.
Připomínají vám minimalistické designy nudné pokoje? Na Mebline.cz najdete nábytek do moderního obývacího pokoje, který kombinuje minimalistický design s mimořádnou povrchovou úpravou. Příkladem je komoda RTV ZYLIO, která je jednoduchostí a efektivitou v jednom. Černé kovové nohy, decentní frézování na čelech a mírně zaoblené hrany jsou vlastnosti, které odlišují tento model od ostatních. Funkčnost jde ruku v ruce s jedinečným designem.
Dalším návrhem, tentokrát do kuchyně, může být nábytková sestava EKKO, neboli útulný minimalismus ve zkratce. Sada bílých dvířek s pracovní deskou v dubové barvě, která zdůrazní přirozenost uspořádání. Další zajímavá řešení pro moderní interiéry v minimalistickém provedení najdete na webových stránkách našeho e-shopu. Zveme vás!